fakour
11 بهمن 1401 - 17:00

معاون وزیر دادگستری: امکان تغییر کاربری شیرخوارگاه آمنه وجود دارد

معاون وزیر دادگستری گفت: با توجه به قانون حمایت از اطفال و نوجوانان سال 1399، امکان تغییر کاربری شیرخوارگاه آمنه به مرکز حمایت از اطفال و نوجوانان وجود دارد.

به گزارش گروه قضائی خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی وزارت دادگستری، امین حسین رحیمی ظهر امروز سه شنبه 11 بهمن 1401 در دومین نشست هم‌افزایی و هم‌اندیشی در خصوص راه‌اندازی ساز و کار حمایت مشارکتی از کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست در استان‌های تهران، البرز و فارس، موضوع حقوق کودک را یکی از مهمترین موضوعات اجتماعی بر شمرد.

وی گفت: وزارت دادگستری به عنوان مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک، نقش هماهنگ کننده دستگاه‌های دولتی و غیردولتی مرتبط با حقوق کودکان و نوجوانان را دارد و در این زمینه یکی از دغدغه‌های اصلی ما تعیین تکلیف کودکان کار و خیابان و تسهیل روند واگذاری کودکان بهزیستی به خانواده‌های دارای صلاحیت است.

رییس مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک با اظهار امیدواری در خصوص تسهیل شرایط واگذاری سرپرستی و فرزندخواندگی از طریق سازوکارهای قانونی و با اشاره به تجربه موفق «مجتمع شوق زندگی» در شهر مشهد گفت: شناسایی و استفاده از ظرفیت‌های قانونی و بالفعل کردن قابلیت‌های قانونی برای تعیین تکلیف کودکان بی‌سرپرست بهزیستی مسیر را برای جمع‌آوری و بهبود معیشت کودکان کار و خیابان تسهیل می‌کند.

وزیر دادگستری با تاکید بر اینکه حضور  دراز مدت کودکان در مراکز بهزیستی بالطبع باعث ایراد صدمات روحی و روانی به این کودکان می‌شود گفت: لازم است با هم‌افزایی دستگاه‌های دولتی، خیرین و سازمان‌های مردم نهاد و استفاده از ظرفیت‌های قانونی نسبت به تعیین تکلیف کودکان بی‌سرپرست حاضر در مراکز بهزیستی و خانواده محور کردن نگهداری کودکان بی‌سرپرست اقدام شود.

پیش از سخنان وزیر دادگستری، سیدعلی کاظمی معاون وزیر دادگستری و دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک در سخنانی با ارایه آماری در خصوص کودکان در معرض خطر و کودکان در وضعیت پرخطر اظهار کرد: کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست از جمله کودکان در معرض مخاطره و نیازمند حمایت هستند.

کاظمی با تاکید بر لزوم تغییر رویکرد در نگهداری کودکان از موسسه محوری به خانواده محوری گفت: با توجه به قانون حمایت از اطفال و نوجوانان سال 1399، امکان تغییر کاربری شیرخوارگاه آمنه به مرکز حمایت از اطفال و نوجوانان وجود دارد.

در ادامه این نشست، حضار و نمایندگان دادستانی، سازمان بهزیستی، قوه قضاییه و نمایندگان دستگاه‌های ذیربط در استان‌های البرز، تهران و فارس در مورد نحوه راه‌اندازی مرکز حمایت از اطفال و نوجوانان و سازوکارهای لازم در این خصوص به بحث و تبادل پرداختند.

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 1010565